Tip van de week: Paalkamperen: legaal wildkamperen in België!
Update 2015: de meest recente info vind je op www.bivakzone.be. Bekijk ook het vernieuwde dossier rond wildkamperen op www.wegwijzer.be.
Geen zin om je tent op te slaan op een camping, temidden van caravans en bungalows? Illegaal kamperen in het wild dan maar, met het risico een boete te moeten betalen?
De Hoge Vijvers
Geen nood. In het domeinbos De Hoge Vijvers, tussen Ravels en Arendonk, kan je legaal wildkamperen in de vrije natuur. Hou er wel rekening mee dat de accommodatie heel basic is. Te midden van het bos staat een paal (waterpomp) waarrond in een straal van 10m gekampeerd mag worden met maximum 3 tentjes en 10 personen. Het is de bedoeling dat je na maximum 48 uur je tentje weer afbreekt.
De bivakzone ligt tussen knooppunt 1 en 2 van het wandelnetwerk Kempens Landgoed en tussen knooppunt 55 en 56 van het fietsknooppuntennetwerk. Bivakkeren is heel het jaar mogelijk, maar de pomp werkt niet van november tot maart. De staanplaats is gratis. Reserveren is niet mogelijk.
www.paalkamperen.be en www.antwerpsekempen.be
Bivakplaatsen Viroinvallei
In het Parc Naturel Viroin / Hermeton (prov Namen / Henegouwen) bestaan sinds januari 2014 enkele plaatsen waar je legaal je tent of tarp mag opslaan in de natuur.
Nog een paar regels: Bivakkeren enkel tussen 16u en 10 u, geen tenten overdag, verbod voor gemotoriseerde voertuigen, enkel doortrekkende wandelaars, fietsers, ruiters, binnen de afbakening blijven, WC-papier begraven, geen 2 nachten na elkaar blijven, omgeving respecteren. Wat houtvuur aanmaken betreft: Op sommige bivakplekken toegelaten, op andere niet. Het is nog onduidelijk waar wel en waar niet, zie je geen vuurkring doe het dan niet. Waar het wel mag is dit in een afgebakende vuurkring en mag je enkel sprokkelhout gebruiken, geen bomen of takken kappen. Er zijn verder geen faciliteiten zoals een pomp of een bron. Bivakkeren pur sang!
De coördinaten:
- - Bivouac du Nouveau monde: 49.985545 N - 4.160514 E
- - Bivouac de Picou: 50.037641 N - 4.200329 E
- - Bivouac de la Taille des Sarts: 50.020438 - 4.29971
- - Bivouac du Bois de Blaimont: 50.070362 - 4.351273 (Bestaat nog niet)
- - Bivouac de la Roche Trouée: 50.059963 - 4.557717
- - Bivouac de Mazée: 50.096303 - 4.70232
De bivakplaatsen liggen allen langs of op korte afstand van de GR's 12 en 125. Er komt in de loop van de lente een wandelgids en -kaart uit met de bivakplaatsen op.
Met dank aan Bivakzone.be
Meer info over wildkamperen in Europa vind je vanaf eind september in het dossier 'Wildkamperen' op www.wegwijzer.be
Je eigen ervaringen met wildkamperen zijn welkom op [email protected] .